نکات مرتبط با تولید گرد و غبار در کارگاه فرآوری خوراک وراه‌های جلوگیری از آن (کنترل میزان گرد و غبار را جدی بگیرید)

نکات مرتبط با تولید گرد و غبار در کارگاه فرآوری خوراک وراه‌های جلوگیری از آن (کنترل میزان گرد و غبار را جدی بگیرید)

مشکل گرد و غبار در فرآوری خوراک دام، طیور و آبزیان، محور تولید ایمن و حفاظت از محیط زیست در کارخانه‌های خوراک دام، طیور و آبزیان است. گفته می‌شود کارخانه‌های خوراک باعث ایجاد مقادیر مختلف گرد و غبار در فرآیندهای مختلف از جمله انتقال مواد، مخلوط کردن، خرد کردن،غربالگری، بسته بندی و غیره می‌شوند.

اکنون به نکات تولید گرد و غبار در کارگاه فرآوری خوراک می‌پردازیم.

۱. ورودی خوراک

بیشتر کارخانه‌های خوراک از روش دستی برای ریختن مواد اولیه در ورودی خوراک استفاده می‌کنند که به راحتی منجر به تولید مقادیر زیادی گرد و غبار در طول فرآیند می‌شود. از این رو می‌توان یک سیستم مکنده در هر ورودی خوراک، بر روی سرپوش غبارگیر ورودی قرار داد. در این روش می‌توان از آن به عنوان خلاء تغذیه یا به عنوان مکش برای پایه بالابر تغذیه استفاده کرد تا به طور همزمان به تغذیه، دفع گرد و غبار و بازیافت بپردازد.

۲. آسیاب چکشی

اگر آسیاب چکشی از تخلیه مکانیکی استفاده کند، می‌توانیم یک پالس فیلتر را در انتهای مخالف تخلیه کننده، با کارکردهای حذف گرد و غبار و مکش تنظیم کنیم. برای جلوگیری از نشت هوا، در حین نصب مراقب باشید راه هوا در هنگام خروج از نقاله مسدود شده باشد. ورودی آسیاب چکشی می‌تواند یک ورودی ثانویه داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که از حجم هوای کافی برای عبور از حفره خرد کننده هنگام خرد کردن در سوراخ‌های مختلف برخوردار باشد و همچنین مشکل گرفتگی دستگاه ایرلاک را برطرف کرده و قابلیت اطمینان سیستم را بهبود می‌بخشد. این روش همچنین برای پروژه اصلاح فرآیند سیستم مکش بد فعلی آسیاب چکشی کاربرد دارد.

۳. اضافه کردن افزودنی‌ها

مقدار افزودنی‌ها اندک است، بنابراین باید به طور جداگانه در میکسر خوراک اضافه شود. با توجه به اندازه مناسب این بخش از مواد، ایجاد گرد و غبار بسیار آسان است اگرچه مقدار آن اندک است. برای ماشین آلات کوچک خوراک، می‌توان دستگاه حذف گرد و غبار مستقر کرد. برای ماشین آلات بزرگ و متوسط خوراک، می‌توانیم یک سیستم مکنده یا یک سیستم جمع آوری گرد و غبار مرکزی تنظیم کنیم و منجر به بازگشت مستقیم پودر به میکسر خوراک و جلوگیری از اتلاف شود؛ در نتیجه به طور موثر کیقیت خوراک را تضمین می‌کند.

۴. گروه مخازن

کارخانه‌های خوراک بزرگ و متوسط دارای مخزن‌های مختلفی از مواد هستند که هنگام قرار دادن مواد داخل مخزن‌ها، گرد و غبار ایجاد می‌شود بنابراین امکانات فشار منفی باید نصب شود. برای مخزن‌های ترکیبی، وجود نقطه حذف کننده گرد و غبار برای هر مخزن غیرممکن است. نقطه حذف کننده گرد و غبار باید با توجه به محل مشخص شود، اما می‌تواند در قسمت بالایی هر مخزن نصب شود. نقاط جمع آوری گرد و غبار می‌تواند گرد و غبار هر مخزن را از  طریق قسمت بالایی آن جمع کند. به طور کلی می‌توانیم یک نقطه در مخزن مربوط به مرحله‌ی پیش از خردکردن، دو نقطه در مخزن دسته بندی، یک نقطه در مخزن مربوط به قبل از فرآیند پلت کردن و یه نقطه در مخزن نهایی قرار دهیم و آن‌ها را در یک شبکه هوایی حذف کننده گرد و غبار ترکیب کنیم. حجم مکش بر اساس اندازه مخزن تعیین و سپس مجهز به سیستم مکش مناسب می‌شود.

۵. بالابر قاشقی

در ظرفیت زیر ۱۰۰۰ تن، عمل مکش بیش‌تر در قسمت بالایی یعنی در محل تخلیه برای جلوگیری از گرد و غبار انجام می‌شود. برای بالابرهای بزرگ و بلند باید به صورت همزمان در قسمت ورودی خوراک و تخلیه عمل مکش انجام شود و در یک شبکه هوایی ترکیب شده تا طول و مقاومت آن‌را کاهش دهد.

۶. سایر موارد

در مرحله‌ی تمیز کردن مواد اولیه، خنک کردن و بسته بندی محصول نهایی، سیستم مکش باید با توجه به موقعیت، طراحی و در یک شبکه هوایی ترکیب شود.

میدانیم که گرد و غبار خود سمی نیست اما هنگام مخلوط شدن با هوا تا حد مشخصی، در صورت احتراق باعث انفجار گرد و غبار می‌شود. قرار گرفتن در محیط دارای مقادیر زیادی گرد و غبار به مدت طولانی می‌تواند به صورت جدی بر سلامت تاثیر بگذارد. گرد و غباری که روی تجهیزات می‌نشیند ممکن است بر عملکرد تاثیر بگذارد، منجر به نقص تجهیزات برقی و بروز حادثه شود.

بنابراین برای کنترل گرد و غبار باید اقدامات لازم در کارخانه خوراک همچون چیدمان و طراحی شبکه هوایی حذف کننده گرد و غبار، گزینش تجهیزات مکش و مدیریت روزانه تجهیزات انجام شود، لذا کنترل میزان گرد و غبار در کارخانه را جدی بگیرید.