طراحی و تجهیزات فنی، کلیدی برای بهبود کیفیت خوراک

طراحی و تجهیزات فنی، کلیدی برای بهبود کیفیت خوراک

چرا بعضی از کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان سودآور هستند درحالی که بعضی نیستند. چرا خوراک برخی کارخانه‌ها بهتر به فروش می‌رسند؟ دلیل این امر اغلب طراحی فنی و انتخاب تجهیزات است. انتخاب یک سازنده ماهر در مهندسی خوراک و ارائه‌دهنده راه حلی جامع، برای موفقیت یک شرکت خوراک حیاتی است. عوامل مؤثر بر کیفیت خوراک دام، طیور و آبزیان را می‌توان در سه دسته، کیفیت مواد اولیه، فرمولاسیون خوراک و فناوری فرآوری خوراک خلاصه کرد. با یکسان بودن مواد اولیه و فرمولاسیون، کیفیت خوراک تنها به فناوری فرآوری و عملکرد تجهیزات بستگی دارد. از آنجایی که سیستم گوارش مرغ‌، ماهی، میگو و حیوانات خانگی متفاوت هستند، خوراک در اندازه‌ و درجه پختگی متفاوت مورد نیاز است. ارتقا فناوری فرآوری خوراک یکی از روش‌های مهم برای شرکت‌های مدرن خوراک جهت بهبود کیفیت محصول است.

در ادامه تمامی فرآیند تولید را در نظر می‌گیریم و مرحله به مرحله بر بهبود‌هایی که می‌توان اعمال کرد اشاره خواهیم کرد.

۱. اندازه ذرات خوراک

به طور کلی، عوامل زیادی همچون روش تغذیه، هزینه‌های فرآیند تولید، اندازه و ویژگی‌های رشد حیوانات باید در اندازه ذرات خوراک در نظر گرفته شوند. اندازه ذرات نباید بیش از ۱/۳ قطر پلت باشد. اندازه مناسب ذرات خوراک می‌تواند میزان هضم مواد مغذی را بهبود ببخشد. همچنین آسیاب کردن بیش از حد، منجر به مصرف بیشتر انرژی، کاهش ظرفیت و نابودی ترکیبات مغذی موجود در خوراک می‌شود. داده‌های تحقیقی نشان می‌دهد ویتامین A موجود در خوراکی که پس از آسیاب‌های مکرر پلت شده تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

نکته کلیدی در فناوری کنترل اندازه ذرات خوراک، آسیاب کردن هر ماده اولیه در بهترین اندازه مناسب هضم است تا اطمینان حاصل شود که هر بچ خوراک می‌تواند بهترین بازده رشد و سود را به دست آورد. مطالعه اندازه مناسب هر ماده اولیه برای هضم در حیوانات مختلف الزامی است.

برای خوراک آبزیان استفاده از دستگاه آسیاب پودری یا پولورایزر الزامی است. تحقیقی نشان داده است اگر توری آسیاب از ۱/۲ تا ۱/۵ میلی‌متر به ۰/۶-۰/۸-۱ کاهش یابد، ضریب تبدیل خوراک خرچنگ می‌تواند ۵ تا ۱۰ درصد افزایش یابد. در نتیجه، اندازه ذرات خوراک تأثیر قابل توجهی بر تغییرپذیری مواد مغذی دارند. ذرات خوراکی که که بیش از اندازه کوچک یا بزرگ هستند ممکن است به لایه‌هایی شکسته شوند که بر سرعت هضم غذا تأثیر بگذارد. تنها با انتخاب طراح فنی مناسب، یک شرکت تأمین‌کننده و تجهیزات حرفه‌ای می‌توان خوراکی با کیفیت خوب تهیه کرد.